این مطلب را از دست ندهید:

قیمت فرش چگونه تعیین می شود؟

ما در این مقاله به معرفی فرش 1200 شانه و مزایا و ویژگی های فرش 1200 شانه می پردازیم. فرش یکی از مهم ترین عناصر و المان های تشکیل دهنده دکوراسیون منازل ایرانی است که بدون شک همه ما با آن ﺁشنا هستیم و در منازل خود از آن استفاده می کنیم. البته امروزه به دلیل اینکه قیمت فرش های دستباف بسیار بالاست از فرش ماشینی بیشتر استفاده می شود. این فرش ها هم قیمت پایین تری دارند و هم در طرح و رنگ های مختلف تولید می شوند و می توان آن را با هر دکوراسیونی ست کرد.

فرش ماشینی انواع مختلفی دارند و عواملی که سبب ایجاد انواع فرش ماشینی شده اند شامل تراکم و شانه فرش، جنس فرش، طرح و نقشه فرش، ابعاد فرش و رنگ فرش و ... می باشد. لذا همین عوامل بر قیمت نهایی فرش نیز تاثیر می گذارند. همان طور که اشاره نمودیم یکی از فاکتورهایی که انواع فرش را به وجود می آورد شانه فرش و تراکم است که خود دارای دنیایی است. ما معرفی فرش 1200 شانه را موضوع این مطلب خود قرار دادیم. برای ﺁشنایی با فرش 1200 شانه با ما همراه باشید.


فرش 1200 شانه چیست؟

در واقع فرش 1200 شانه یکی از معروف ترین فرش های ماشینی است. دلیل این امر هم لطافت و ظرافت این فرش است که سبب جلب توجه مشتریان و مصرف کنندگان می شود. همان طور که گفتیم امروزه فرش ماشینی در رنگ و طرح و تراکم و شانه های مختلفی تولید می شود تا هر خریداری بنا به سلیقه و بودجه خود فرش مد نظر خود را خریداری کند. در بین تمامی فرش های ماشینی فرش 1200 شانه به دلیل زیبایی خیره کننده ای که دارد و همچنین به دلیل شبیه بودن به فرش های دستباف بسیار مورد توجه و استقبال است.

در واقع شانه فرش یکی از فاکتورهای ایجاد انواع فرش ماشینی است به این صورت که فرش های ماشینی از نظر شانه و تراکم به فرش 500 شانه ،  فرش 700شانه   ،  فرش 1000شانه  ، فرش 1200شانه  و فرش 1500 شانه  تقسیم می شوند. حال شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که اصلا شانه و تراکم چیست؟


شانه و تراکم چیست؟

برای پاسخ به این سوال که شانه و تراکم چیست می توان اینگونه گفت که یکی از مهم ترین عواملی که در بررسی انواع فرش ماشینی حائز اهمیت است تراک و شانه فرش است. در واقع پیکره فرش ماشینی را اجزایی تشکیل می دهند. این اجزا نخ های تار و پودند که به صورت افقی و عمودی در هم بافته می شوند. لذا این اجزا بیش فرش ماشینی را ایجاد می کنند. از این رو وقتی صحبت از تراکم و شانه فرش می اید مثلا می گویند فرش 1200 شانه منظور گره های بافته شده در فرش ماشینی است.

از این رو به تعداد گره هایی که در یک متر عرض فرش ماشینی بافته می شود شانه می گویند. و تراکم به تعداد گره هایی است که در طول فرش بافته می شود. لذا شما با خواند مقدار شانه فرش که در برچسب پشت فرش قرار دارد می توانید و با شمارش بافت فرش، صحت و درستی آن را متوجه شوید. بدین صورت که فقط تعداد گره های یک سانتیمتر یا ده سانتیمتر را بشمارید و در ده یا صد ضرب کنید.


لازم به ذکر است که بدانید در گذشته اصطلاحاتی چون شانه و تراکم در فرش ماشینی وجود نداشت چرا که تمام فرش های ماشینی 320 شانه بافته می شدند و تقسیم بندی فرش ها فقط بر اساس معیارهایی چون رنگ و طرح و برند بود. ولی امروزه مهم ترین معیار تقسیم بندی انواع فرش ماشینی، شانه و تراکم است.

حال که با شانه فرش ﺁشنا شدید در ادامه به معرفی ویژگی های فرش 1200 شانه می پردازیم.
 ویژگی های فرش 1200 شانه

یکی از ویژگی های این فرش این است که در تراکم 3600 بافته می شود و از این رو وقتی که صحبت از فرش1200 شانه باشد یعنی در یک متر عرض این فرش 1200 گره وجود دارد. همچنین در یک متر طول آن نیز 3600 گره است. به همین دلیل است که در بافت فرش 1200 شانه باید از الیاف نازک و ظریف تری استفاده نمود. فرش 1200 شانه یکی از ظریف ترین و متراکم ترین و فشرده ترین و ریزبافت ترین فرش های ماشینی است. چرا که هم تراکم و هم شانه این نوع فرش بالاست سبب شده گره ها در دل فرش در کنار هم قرار بگیرند و این عامل سبب افزایش استحکام آن شده است. این مسایل سبب شده اند که فرش 1200 شانه جدیدترین و پرفروش ترین فرش ماشینی باشد.


خرید فرش 1200 شانه