انواع نخ فرش

به طور کلی در ساختمان فرش های ماشینی از سه دسته نخ استفاده می شود که عبارتند از :

نخ خاب : به نخی که تمامی سطح روی فرش را پوشانده است ، نخ خاب گفته می شود.الیافی که در خاب فرش مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای ویژگی هایی چون مقاومت بالا در برابر پاخور بودن و برگشت پذیری بالایی باشد از این رو در نخ خاب فرش های دستباف از کرک ، ابریشم و پشم استفاده می شود و در نخ خاب فرش های ماشینی از اکریلیک ، پلی استر و پلی پروپلین به کار پرفته می شود.

نخ تار : نخ چله یا همان نخ تار قسمتی از فرش است که استحکام و مقاومت فرش را در جهت طول فرش ایجاد می کند و معمولا از الیافی چون پنبه ، پلی استر یا از مخلوطی از هر دو هستند .

نخ پود : نخ پود همان نگهدارنده نخ خاب فرش است و موجب استحکام فرش در جهت عرضی فرش می شود . نخ پود معمولا از جنس پنبه ، جوت و پلی استر می باشد.


وقتی صحبت از جنس فرش می کنیم منظورمان همان جنس نخ خاب فرش می باشد.

نخ خاب فرش انواع مختلفی دارد اما دو نوع آن بیشتر در فرش ها استفاده می شود:


1.الیاف bcf:

 تولید این الیاف در کشور به دلیل دارا بودن قیمت ارزان و مضر نبودن  آن برای سلامتی و عدم ایجاد مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ، جایگاه چهارم را بعد از تولید الیاف آکریلیک ، پلی استر و نایلون (پلی آمید) را به خود اختصاص داده است و در تولید فرش های سنتی بافت گلیم و گبه و انواع فرش های فانتزی که در شانه تراکم های پایین تری تولید می گردند و به پوشانندگی خاب بیش تری نیاز دارند ، مورد استاده تولیدکنندگان قرار می گیرد .
به دلیل دسترسی آسانی که در کشور به الیاف پلی پروپیلن یا بی سی اف وجود دارد ، این الیاف به منزله ارزان ترین الیاف برای تولید فرش در بین تولید کنندگان شناخته می شود که تولید فرش ماشینی با استفاده از این الیاف موجب می شود ، قیمت فرش ارزان و قابل خریداری برای انواع قشر جامعه گردد که برای کاربردهای مختلف از آن استفاده می نمایند . هم چنین این محصول به عنوان فرش ارزان قیمت برای مکان هایی که هزینه زیادی را برای کفپوش نیاز ندارند مثل مکان های سرباز ، فرش اتاق کودک و فرش آشپزخانه مناسب می باشد . فرش BCF از تثبیت رنگ پذیری بسیار خوبی برخوردار است که به همین علت هزینه رنگ آمیزی آن بسیار مناسب تر از دیگر الیاف می شود . از خواص خوب دیگری که می توان برای فرش های BCF تعریف نمود ، عدم جذب رطوبت در آن می باشد که به همین سبب می توان از آن در محل های مرطوب مثل استخر و مناطق شمالی کشور که از میزان رطوبت بالایی برخوردار است ، استفاده نمود . شست و شوی فرش ماشینی BCF به سبب سبک وزن بودن آن به راحتی انجام می گیرد و به دلیل وجود ویژگی جذب رطوبت پایین در آن ، سریع خشک می شود پس برای آشپزخانه می توان استفاده نمود و در صورت جذب آلودگی مورد شستشو قرار داد و به علت سریع خشک شدن ، زود از آن استفاده نمود . از دیگر مزایایی که برای فرش های ماشینی BCF تعریف می شود ، میزان پرزدهی بسیارکم آن ها به دلیل پیوسته بودن آن است که در صورت هیت ست شدن نیز از نرمی و استقامت بسیار زیادی برخوردار می گردد . پس با این تعاریف می توان فرش BCF را باعناوین زیر شناخت :
-    فرش نرم و مقاوم
-    فرش ضد حساسیت
-    فرش ضد رطوبت
-    فرش ارزان قیمت

خرید فرش های bcf

2-الیاف آکرولیک هیت ست شده:

بیشتر بخوانید:هیت چیست؟

استفاده ازاین روش در ریسندگی  در نخ ویژگی هایی ایجاد میکند که علاوه بر کیفیت بالای الیاف در کیفیت منسوجات بافته شده با این الیاف نیز تاثیرگزار خواهد بود. از جمله این ویژگیها را عبارتند از:

1- فرش ماشینی بافته شده با اکریلیک هیت ست شده ، در برابر شستشو مقاومت بالایی دارد نه تنها در رنک آن تاثیری ندارد بلکه پس از بارها شستن شاید تغییر بسیار ناچیزی دیده شود.

2- فرش ماشینی بافته شده با الیاف هیت ست در برابر گرما و نور پایداری بسیاری ازخود نشان می‌دهند.

3- در این روش ریسندگی الیاف ثبات نخ بالا بوده و در صورت بافت منسوجات بافته شده دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به دیگر منسوجات بافته شده با سایر الیاف است.

4- الیاف هت ست شده در برابر آلودگی مقاوم هستند و آلودگی هواو گرد و غبار را کمتر از دیگر الیاف به خود جذب می کنند.

5- الیاف هت ست  بدلیل سبک ریسندگی دارای مقاومت بالایی دربرابر خمیدگی و شکستگی پارگی و سایش دارد این الیاف در هنگام کشیدگی کمترین مقدار آسیب را دارد و پاره نمی شود.

6- الیاف هت ست بافته شده در فرش ماشینی این فرش را ازلحاظ پرزدهی ایمن داشته و کمترین میزان پرزدهی را در این نوع فرش میتوان مشاهده نمود.

7- اگر نمره ی نخ و تراکم را در فرش های گوناگون یکسان در نظر بگیریم ، فرش بافته شده با نخ هیت ست در همان شرایط حجیم تر و پرتر به نظر می رسد.

8- فرش بافته شده با اکریلیک هیت ست شده دارای سر نخ های مشخص بوده و به چشم قابل تشخیص می باشند. که به اصطلاح آن را سوزن ته گردی یا دانه اناری می نامند که البته قابل ذکر است که این ویژگی آن باعث زیبایی بیشتر این فرشهای ماشینی شده است.

9- پاخور نرم تر و خواب بهتر از دیگر ویژگیهای این الیاف است.

10- فرش بافته شده با الیاف هیت ست کمک میکند که طرح فرش از جلوه بیشتری برخوردار باشد و در چشم بیننده بیشتر جلوه نماید.

خرید فرش های اکرولیک 700 شانه

خرید فرش های اکرولیک 1200 شانه