فرش های ماشینی تماما از الیاف تولید شده است . استفاده از نخ خاب ، نخ تار و نخ پود برای تولید فرش ، مواد اولیه ای هستند که از جنس های مختلف شامل اکرولیک ، ابریشم ، پنبه ، پلی استر و و ... خواهد بود . عمده فرش های ماشینی از الیافی از جمله : پلی استر ، بی سی اف ، پلی پروپلین و اکریلیک ( هیت ست شده یا غیر هیت شست ) تولید می شوند . از بین الیاف نام برده شده بهترین تولیدات و باکیفت ترین فرش ها از جنس الیاف اکرولیکی هستند که از فرایند هیت ست گذر کرده و کاملا محکم و مقاوم و درخشان شده اند . الیاف اکرولیک هیت سته شده ، دارای ویژگی های خاص و برتری هایی است از جمله :
مقاومت بسیار بالا که فرش را از آسیب پذیری در برابر پاخوردگی ، نور مستقیم ، گرما و حرارت غیر مستقیم ، گرد و غبار و نفوذ الودگی ها و ... حفظ می کند . در صنعت بافت فرش های ماشینی و در کارخانه جات ناب و محصولات درجه یک 90% فرش های ماشینی بافته شده ، از جنس اکریلیک هیت ست است . به یاد داشته باشید تشخیص و تمیز فرش های اکرولیک از فرش های پلی استر بر اساس ویژگی های ظاهری از عهده خریداران عادی خارج است . از همین رو هنگام خرید دقت نمایید تا فرش پلی استر را به قیمت و تحت عنوان فرش اکرولیک خریداری نکنید . از آنجاکه شما توان تشخیص این موضوع را ندارید شناسنامه فرش ، اطلاعات فروشنده قابل اعتماد و انتخاب فروشگاه و برند نامی بهترین کمک رسان و راهنما در این زمینه خواهد بود . فرش های پلی استر ، پلی پروپلین و ... نسبت به فرش های اکرولیک ارزان تر و کم کیفیت تر هستند . گاها در بازار های فیزیکی دیده شده است که فرش های پلی استر و فرش های تولید شده با سایر الیاف به غیر از فرش های اکرولیک را به نام فرش های اکرولیک به قیمت ارزان به دلیل تخفیف و فروش ویژه عرضه می شوند . مطالب گرفته شده به معنای بد بودن فرش های پلی استری نیست اما این محصولات در کیفیت ، قیمت و سایر ویژگی های فنی و ظاهری نسبت به فرش های اکرولیک در رده پایین تری قرار دارند . ادامه مقاله حاضر با ما همراه شوید تا با بررسی مقایسه فرش های پلی استر فیلامنت با فرش های اکریلیک به صورت کامل با این دو دسته محصول آشنا شده و نکات ارائه شده را در انتخاب و خرید بکار بگیرید .
تفاوت فرش اکریلیک و فرش پلی استر فیلامنت
الیاف اکریلیک دارای برخی ویژگی های ظاهری هستند . کمی دقت می تواند در شناسایی ما را کمک نماید . در الیاف اکرولیک هیت ست می بینیم :
1- سر نخ ها واضح و مشخص هستند . به سر نخ های الیاف اکرولیک ویژه دانه اناری شکل یا سوزن ته گردی اتلاق شده است . این ویژگی این امکان را فراهم آورده است که گره ها و نخ های منقطع به راحتی در زیر دست سر خورده و دانه دانه بودن آن ها قابل لمس است .
2- الیاف اکرولیک به هیچ وجه بوی نفت و مواد پلاستیکی نمی دهند . در حالی که سایر الیاف با بو همراه است .
3- الیاف نام برده نسبت به الیاف پلی استر فلامینت نرم تر و لطیف تر هستند . هنگام دست کشیدن روی فرش های اکرولیک احساس زبری و اصطکاک نخواهیم داشت .
4- اکرولیک هیت ست دارای بیشترین مقاومت در برابر فشار و سایش و رفت و آمد است . چراکه خاصیت ارتجاعی دارد و به عبارت بهتر نخ خاب اکرولیک هیت ست شده برگشت پذیر است . از همین رو برای مکان های کم رفت و آدم انتخاب فرش های پلی استر فلامینت و برای مکان های پر تردد فرش های اکرولیک هیت ست شده پیشنهاد می شود .
5- الیاف اکریلیک خصوصا بعد از هیت ست شدن بسیار درخشان و براق خواهند بود . استفاده از فرش ها موجب از دست رفتن رنگ و یا رنگ پریدگی نخواهد شد .
6- محصولاتی که تحت عنوان فرش های اکرولیک هیت ست در بازار وجود دارند ، نسبت به سایر فرش ها از تنوع رنگی بالاتری برخوردار هستند .
7- هیت ست شدن این امکان را به فرش های مذکور داده است که مقاومت بالایی در برابر حرارت غیر مستقیم و نور و ... داشته باشند . برای مثال کتری داع نمی تواند به فرش اکرولیک هیت ست آسیب بزند .
عدم وجود هر یک از موارد بالا در فرش های ماشینی نشان از اکرولیک نبودن فرش می باشد .
الیاف پلی استر فیلامنت
برای اولین بار الیاف پلی استر توسط فردی به نام کاروتز در سال 1928 تولید شد . الیافی مصنوعی اما مناسب برای استفاده در صنعت نساجی . از جمله خواص بارز و قابل توجه در فرش ها و الیاف پلی استر مقاومت بالا در برابر فشار و رطوبت است . الیاف پلی استر رطوبت و نم را جذب نمی کند . اندکی پس از آنکه الیاف پلی استر تولید شد ، در راستای بهبود آن اقدام شده و پلی استر به عنوان یکی از مواد پلیمری تشکیل شده از واحد های مونومری اندکی متفاوت از پلی استر های قبل تولید و روانه بازار شد .
در کلی ترین دسته بندی می توان خواص و ویژگی های پلی استر فلامینت را بصورت زیر بیان کرد :
1- عدم پرزدهی
2- براقیت یا لوستر بودن
3- ثبات رنگ در شست و شو و عدم شل شدگی
4- ثبات  و دوام در برابر نور غیر مستقیم
5- ثبات در برابر سایش اما این ثبات نسبت به فرش های اکرولیک کم تر است .
6- نرمی و لطافت مطلوب که اگر در شانه و تراکم پایین تولید شود می تواند برای استفاده بدون مبلمان هم مناسب باشد .
7- عدم رشد قارچ و باکتری در بافت ها به علت عدم جذب دما و رطوبت
8- ثبات در برابر گرما و عایق در برابر گرما و سرما
9- مقاومت بالا در برابر شست و شو و مواد شیمیایی چراکه خود محصول هم از مواد پلاستیکی تهیه شده است .
10- قابلیت بازیافت و عدم ضرر و زیان به طبیعت
مقایسه فرش های ماشینی اکرولیک و پلی استر فلامینت
1- درصد جذب رطوبت فرش های پلی استر فلامینت از فرش های اکرولیک کم تر است .
2- دمای نرم شدن فرش های پلی استر بیشتر از فرش های اکرولیک است چراکه از مواد پلاستیکی و غیر طبیعی تشکیل شده اند .
3- درحد دو محصول درصد مقاومت در برابر مواد قلیایی و اسیدی بسیار بالا ست .
4- الیاف پالی استر فلامینت فاقد پرزدهی هستند در حالی که فرش های اکرولیک تا مدتی پس از خرید امکان پرزدهی دارند .
5- براقیت فرش های پلی استر فیلامنت از اکرولیک بیشتر است اما ثبات رنگ در فرش های اکرولیک نسبت به محصولات پلی استر بالا تر خواهد بود
7- خاصیت ارتجاعی و بازگشت به حالت اول که تحت عنوان تاب آوری هم از آن یاد می شود در فرش های اکرولیک بیشتر از پلی استر فیلامنت است . برگشت پذیریا فرش های پلی استر در حد برگشت پذیری فرش های ابریشم است .
8-جالب است بدانید الیاف پلی استر فلامینت هم در نخ خاب ، هم در نخ پود و هم در نخ تار مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که مورد استفاده الیاف اکرولیک تنها و تنها در نخ خاب است .
9- الیاف پلی استر از جمله الیافی هستند که در داخل کشور تولید شده اما الیاف اکرولیک کاملا وارداتی بوده و خارجی محسوب می شوند .
10-الیاف اکرولیک خصوصا اگر هیت ست شده باشند نسبت به الیاف پلی استر فیلامنت گران تر هستند .
هنگام خرید فرش های ماشینی می توانید به شناسنامه فرش که بصورت برچسبی بر پشت فرش چسبیده است مراجعه نمایید . در قسمت شناسنامه الیاف مصرفی به عنوان مهم ترین موضوع در تعیین جنسیت فرش مورد توجه قرار گرفته است . هرنوع خط خوردگی و مخدوش شدگی یا پارگی از شناسنامه باید شک شما را در مورد تقلبی بودن بر انگیزد .